Listę wszystkich dostępnych usług znajdziesz w naszum cenniku. Jeżeli masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami.
Ortotropia to wczesne leczenie ortodontyczne dzieci. Wczesne, czyli w okresie wzrostu twarzy dziecka. Ta technika ortodontyczna polega na tzw. „przechwyceniu” wady zgryzu w jej wczesnej fazie w taki sposób, aby poprzez zmianę kierunku rozwoju twarzy, uchronić dziecko przed rozwijającą się deformacją łuków zębowych oraz twarzoczaszki.
Wady zgryzu u małych dzieci, choć są jednym z bardzo poważnych objawów zaburzeń twarzowo-szczękowych, nie są łatwe do wychwycenia przez rodziców. Dlatego misją OrchiDental jest budowanie świadomości rodziców poprzez pokazywanie niepokojących symptomów rozwijającej się wady zgryzu, przyjmowanie nawet najmłodszych dzieci i stały rozwój naszych ortodontów. Naszym priorytetem jest jeszcze lepsza diagnozowanie i leczenie wszystkich pacjentów.
Rodzicu! Co powinno Cię zaniepokoić u Twojego dziecka:
oddychanie przez usta,
przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych,
chrapanie w nocy,
niespokojne noce u kilkulatka,
bezdech senny,
obniżony nastrój w ciągu dnia,
zmiana postawy ciała,
domaganie się większej ilości słodyczy,
niechęć do zabaw w ruchu.
Wymienione powyżej symptomy mogą i często świadczą o niewystarczającym dotlenieniu organizmu naszego dziecka. Co powoduje brak energii do bycia wesołym i skorym do zabaw maluchem. Przy czym organizm poszukuje sposobów na przyjęcie niezbędnej ilości tlenu. Dlatego też szczęka i żuchwa ustawia się w taki sposób, aby pozyskać, jak najwięcej odżywczego tlenu, jednocześnie deformując łuki zębowe i podniebienie. Wada zgryzu u kształtującego się dziecka może być efektem ustnego toru oddechowego.
Ortotropia to ortodontyczna szansa dla małych dzieci, aby uchronić je przed przykrymi konsekwencjami zaburzeń ich rozwoju. To zarówno leczenie, jak i uczenie się oraz treningi. Terapia ortotropiczna to bardzo często wielospecjalistyczna współpraca z innymi specjalistami, np. fizjoterapeutą, laryngologiem i neurologopedą. Holistyczne podejście do problemu małego pacjenta korzystnie wpłynie na zahamowanie deformacji łuków zębowych oraz twarzoczaszki.
Co wpływa na prawidłowy rozwój twarzy?
karmienie piersią,
żucie twardych pokarmów,
skuteczne leczenie chorób górnych dróg oddechowych,
zamknięte usta i oddychanie przez nos,
język spoczywający na podniebieniu,
aktywność fizyczna.
Możliwe skutki nie „przechwycenia” wady zgryzu we wczesnej fazie rozwoju:
zwężone i upośledzone drogi oddechowe,
zmiana kierunku wzrostu twarzy z prawidłowego do przodu na nieprawidłowy w dół i do tyłu,
zmiana w postawie szyjnego odcinka kręgosłupa,
zwężenie łuków zębowych,
stłoczenia zębów.
Kiedy rozpocząć leczenie? 6-7 rok życia to najlepszy czas na wczesną diagnostykę ortotropiczną.